Jak to działa?

img

Stabiler – stabilizator wentylacji. Zapewne wielu z was zastanawiało się jak to działa i co to daje. Piszemy o tym w sposób łatwy i przystępny.

O konieczności optymalnej wentylacji w domu nie trzeba chyba nikogo przekonywać.Odpowiednia temperatura i napływ świeżego powietrza bezpośrednio wpływają na nasz komfort i dobre samopoczucie.

Zimno lub duszno – a może stabilnie i dobrze?

Najpopularniejsza w naszych domach wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca naturalny wypór termiczny powstały z różnicy gęstości powietrza ciepłego i zimnego jest niestety bardzo niestabilna. Wiatr, spadki temperatur potrafią w łatwy sposób zaburzyć działanie wentylacji co powoduje nadmierne wyziębianie pomieszczeń i mierzalne straty finansowe, związane z koniecznością bardziej intensywnego ogrzewania. Stosowane wówczas domowe „patenty” zmniejszające wydajność otworów wentylacyjnych zwykle nie działają skutecznie, albo blokując wentylację całkowicie, albo przesuwając „cofkę” z jednego komina do drugiego. Zakrycie kratek wentylacyjnych na stałe daje ten efekt, że po chwili w domu lub mieszkaniu po prostu nie ma czym oddychać. W niewentylowanych pomieszczeniach wzrasta wilgotność, a para wodna skraplająca się na ścianach sprzyja powstawaniu zagrzybienia, rozwoju bakterii i drobnoustrojów odpowiedzialnych między innymi za alergie, czy migreny.

Jak działa Stabiler

Stabiler to zwarte, trwałe urządzenie, w którym specjalna przepustnica płynnie ogranicza przepływ powietrza. Przepustnicą steruje przepływ powietrza wytworzony naturalnym podciśnieniem. Jeśli przepływ powietrza jest mały przepustnica nie rusza się, lub odchyla w niewielkim stopniu umożliwiając łatwy wypływ powietrza do kanału wentylacyjnego.

Jeśli przepływ powietrza jest duży przepustnica odchyla się mocniej i zbliża się do przesłony tamując wentylację i ustawiając ją w optymalnym zakresie. Dzięki temu, niejako samoistnie pod wpływem ruchów powietrza, zachodzi regulacja wentylacji w danym pomieszczeniu zaopatrzonym w Stabiler.

Stabiler – sposób na zdrowe oszczędzanie

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest Stabiler – urządzenie zaprojektowane specjalnie z myślą o zrównoważonej, wydajnej wentylacji grawitacyjnej. Stabiler reguluje przepływ powietrza ustalając go na poziomie zgodnym z normą. Jego przepustnica działa cicho i bezszelestnie, nie wpada w wibracje i tworzy estetyczne tło dla zwykłej kratki.

Oszczędność wynikająca z zastosowania Stabilera liczona dla średniego polskiego mieszkania to nawet 20 % w stosunku do układu bez takiego urządzenia. Nie mówiąc już o komforcie i higienie mieszkania w domu, w którym powietrze regularnie. Sprawdź dokładnie ile możesz zaoszczędzić – przygotowaliśmy specjalny kalkulator oszczędności.

Zastosowanie

Stabiler przeznaczony jest do montażu w poziomej części kanału wentylacji grawitacyjnej. Znakomicie sprawdza się zarówno w pokojach dziennych jak i w pomieszczeniach o kreślonej funkcjonalności takich jak kuchnia czy łazienka. Potrzebują one zazwyczaj wzmożonej wentylacji ze względu na wytwarzaną podczas mycia czy gotowania parę wodną, wartości wymaganych przepływów powietrza dla takich pomieszczeń określa Polska Norma. Stabiler jest łatwy w montażu i pasuje do większości otworów wentylacyjnych występujących w budownictwie mieszkaniowym. Jest cichy w działaniu i estetycznie się prezentuje jako wypełnienie pustej przestrzeni za kratką wentylacyjną. Idealny do budynków stawianych zarówno w technologii jednorodzinnej jak i wielorodzinnej.

Stabiler jest ważnym elementem systemu wentylacji Darco, dlatego istotną sprawą jest zastosowanie go we wszystkich ciągach wentylacyjnych w danym mieszkaniu. W przeciwnym razie niezabezpieczone kanały wentylacyjne nadal będą wyziębiać nadmiernie pomieszczenia, niwelując tym samym działanie pojedynczego Stabilera. Takie całościowe zastosowanie Stabilera jest również skutecznym sposobem na likwidacje zjawiska tzw. ciągu wstecznego, którego nie da się w pełni wyeliminować stosując tylko jedno urządzenie w mieszkaniu z wieloma ciągami wentylacyjnymi.

Zasada działania Stabilera:

opis1

Odpowiednią wersję Stabilera dobierzesz na podstawie poniższej tabelki (umieszczonej również na opakowaniu):

Wersje stabilera
Dobór Wydajność [m3/h] Kanał wentylacyjny 140×210 Kanał wentylacyjny 140×140
- Pokoje mieszkalne i sypialne (na 1 osobę) 20 SW1-20 SW2-20
- Kuchnia z oknem zewnętrznym z elektryczną kuchenką (mieszkanie dla 1 lub 2 osób)
- Ustęp oddzielny
30 SW1-30 SW2-30
- Pokoje mieszkalne i sypialne (na 2 osoby)
- Kuchnia z oknem zewnętrznym z kuchenką elektryczną (mieszkanie dla 3 osób)
- Kuchnia bez okna zewnętrznego lub wnęka, kuchnia z kuchenką elektryczną
- Łazienka z ustępem lub bez
50 SW1-50 SW2-50
- Kuchnia z oknem zewnętrznym z kuchenką gazową lub węglową
- Pokoje mieszkalne i sypialne (na 3 osoby)
70 SW1-70 SW2-70
- Pokoje mieszkalne i sypialne (na 4 osoby) 90 SW1-90 -

Zastosowanie: